Utforsk

Søk i foross.no

Bla gjennom

BibelhenvisningEmnerForfattere

Navigasjon

  • Kirkeåret
  • Salmebloggen
  • Serier
  • Videoer
  • Podkaster
  • Kontakt oss
  • Gi
  • Om oss
    • Hvem er vi
    • Om foross.no
    • Bekjennelsesskrifter
    • Grunnlagsdokument
Forosskonferansen
Fargemodus
foross.nofoross.no
  • Kirkeåret
  • Salmebloggen
  • Gi
Foross logo

Han som ikke visste av synd, har han gjort til synd for oss, for at vi i ham skulle få Guds rettferdighet. (2 Kor 5,21)

Kontakt

Vipps: 70979

Kontonummer: 1503 82 08168

Org.nr: 917 742 065

E-post: post@foross.no

Følg oss

Foross på Facebook Foross på Instagram
Gå til redaksjonsverktøy →

Nettstedet er utviklet av Marius Sørenes. Logo er utformet av Creo-x AS.

Andakter

Alt makter jeg i ham som gjør meg sterk

Tomas Bjerkholt

Tomas Bjerkholt

Bidragsyter

2 min lesetid·4. september 2016
Alt makter jeg i ham som gjør meg sterk@ Johua Earle / unsplash

Hva er det Paulus sier han kan makte – med Jesu hjelp? Det er åpenbart hva dette ikke kan bety: Det kan ikke bety at en kristen unngår vanskeligheter i livet. Paulus skriver fra et fengsel. Han skulle ende som martyr, som de fleste av apostlene.

Han, som vi, er ikke unntatt vanskeligheter og livets trykk. Paulus led av en kronisk sykdom (2. Kor 11:7-10). Han opplevde mye ondt. Han var ingen ufølsom istapp. Han vitner om angst, uro, tristhet og indre kamper. Kort sagt: et menneske som deg og meg.

Han dyrket heller ikke lidelsen. «Ta med deg kappen» sier han til Timoteus (2. Tim 4:12). Også for en apostel er det vondt å fryse! Så hva er det han vitner om at han skal makte?

Jeg tror dette: At en uansett omstendigheter skal bli bevart i tro, håp og kjærlighet. For dette er Guds mål for oss. Det er dette han mest av alt vil gi oss: Tro, håp og kjærlighet. Det er i livets motbakker at troen prøves. Når vi har det vondt. Når bønnesvaret synes å utebli. Når vi ikke forstår Gud. Hvordan kan vi da bevares i troen, håpet og kjærligheten? Jeg minner meg selv stadig på følgende:

  • Vi lever i tro på Guds trofaste kjærlighet, uansett hvordan ytre og indre omstendigheter er. Intet skal kunne skille oss fra hans kjærlighet (Rom 8:35-39). Vi vil aldri helt forstå Guds veier. Vi lever i tro, ikke i forståelse. Det vil alltid forbli noe uutgrunnelig ved Guds gjerninger.
  • Vi lever i håpet. Dette livet er bare et forspill. Jesus har overvunnet døden og gitt oss et levende håp ved sin oppstandelse. Dette er et anker for vår tro når vi kommer i dødsskyggens dal. Døden er ikke det siste.
  • Vi kalles til kjærlighetens vei, uansett hva andre gjør mot oss. For størst av alt er Guds kjærlighet, utøst i våre hjerter.
  • Vi skal makte alt når vi går Jesu vei, slik han taler til oss fra korset. Han overgav seg til Guds vilje: “i dine hender overgir jeg min ånd”. Han forsonte seg med lidelsen når den kom. Han beholdt kjærligheten til det siste: “Far, forlat dem..”

Og, til slutt: Vi skal makte troens, håpets og kjærlighetens vei når vi fester blikket på løftet:

Alt tjener til det gode for dem som elsker Gud Rom 8:28

FortolkningHelliggjørelseTvil og anfektelseFilipperne 4Romerne 8

Del artikkelen

Relaterte innlegg

Støtt oss

Vil du støtte arbeidet med foross.no?

Foross.no drives ved hjelp av frivillige gaver. Vi ønsker å nå ut bredere, grave dypere, løfte blikket høyere og hjelpe våre lesere lengre. Vi har mange idéer som vi ønsker å iverksette, men som vi mangler økonomi til. Kan du tenke deg å være med på å støtte arbeidet, enten med en enkeltgave eller et fast månedlig bidrag? Betal enkelt med Vipps eller bankkort.

Kom i gang

Annonse

Annonse