Utforsk

Søk i foross.no

Bla gjennom

BibelhenvisningEmnerForfattere

Navigasjon

  • Kirkeåret
  • Salmebloggen
  • Serier
  • Videoer
  • Podkaster
  • Kontakt oss
  • Gi
  • Om oss
    • Hvem er vi
    • Om foross.no
    • Bekjennelsesskrifter
    • Grunnlagsdokument
Forosskonferansen
Fargemodus
foross.nofoross.no
  • Kirkeåret
  • Salmebloggen
  • Gi
Foross logo

Han som ikke visste av synd, har han gjort til synd for oss, for at vi i ham skulle få Guds rettferdighet. (2 Kor 5,21)

Kontakt

Vipps: 70979

Kontonummer: 1503 82 08168

Org.nr: 917 742 065

E-post: post@foross.no

Følg oss

Foross på Facebook Foross på Instagram
Gå til redaksjonsverktøy →

Nettstedet er utviklet av Marius Sørenes. Logo er utformet av Creo-x AS.

Andakter

Englar i mørket

Jan Helge Aarseth

Jan Helge Aarseth

Bidragsyter

2 min lesetid·24. desember 2019
Englar i mørket@ Dan Kiefer / unsplash

Den første julekvelden i Betlehem var svært annleis enn både julemarknadane og familiefestane som me no knyttar til julefeiringa vår.

Alt var annleis enn det me tenkte, då Gud steig ned til oss. Kven gjekk sendebudet frå himmelen til? Det var nokre fattige og ukjende gjetarar som først fekk beskjed. Dei låg på vakt ved dyra, og streva som vanleg med å halde varmen ved det vesle bålet.

Herrens engel kom til dei som ingen rekna med, og delte store ord for små menneske. Herren har stige ned, til oss!

“Ver ikkje redde! For sjå, eg forkynner dykk ei stor glede. -ei glede for alt folket. I dag er det fødd dykk ein frelsar i Davids by. Han er Messias, Herren.” Luk 2:10-11

”Født dykk…?”

Kva meiner engelen med dette?

Det er tydeleg at gjetarane er rekna med i det som Gud har tenkt. Men her er meir . Det er for ”... alt folket”.

Engelens ord er universelt, det er ei helsing til alle. Eg likar godt swahilioversettinga for denne helsinga. Her kjem det endå betra fram kva engelen vil ha sagt. Han seier: ”kwa ajili yenu Mwokozi amezaliwa” – ”for dykkar skuld er Frelsaren fødd”.

Det er eit godt ord frå himmelen på ein julaften – også til oss. Det er for mi skuld han kom. Dette gjekk gjetarane og fortalde til Maria og Josef i stallen medan dei såg ned på han som var komen, Frelsaren.

”For di skuld”.

Den julegåva skal du ta imot og takka for meir enn noko anna av det som vert rekt deg i kveld. Det er ei gåve med ditt namn på.

Jesu fødsel (Inkarnasjon)JulLukas 2

Del artikkelen

Relaterte innlegg

Støtt oss

Vil du støtte arbeidet med foross.no?

Foross.no drives ved hjelp av frivillige gaver. Vi ønsker å nå ut bredere, grave dypere, løfte blikket høyere og hjelpe våre lesere lengre. Vi har mange idéer som vi ønsker å iverksette, men som vi mangler økonomi til. Kan du tenke deg å være med på å støtte arbeidet, enten med en enkeltgave eller et fast månedlig bidrag? Betal enkelt med Vipps eller bankkort.

Kom i gang

Annonse

Annonse