foross.nofoross.no
  • Kirkeåret
  • Gi
Foross logo

Han som ikke visste av synd, har han gjort til synd for oss, for at vi i ham skulle få Guds rettferdighet. (2 Kor 5,21)

Kontakt

Vipps: 70979

Kontonummer: 1503 82 08168

Org.nr: 917 742 065

E-post: post@foross.no

Følg oss

Foross på Facebook Foross på Instagram

Nettstedet er utviklet av Marius Sørenes. Logo er utformet av Creo-x AS.

Å være en himmelrik etterfølger@ Zulmaury Saavedra

Å være en himmelrik etterfølger

Bertil Andersson

Bertil Andersson

4 min lesetid·23. oktober 2025

Oppsummering

  • I teksten reflekteres det over hvordan vi ønsker at andre skal behandle oss, og hvordan vi kan møte andres behov. Det oppfordres til å lage en ønskeliste over hvordan vi ønsker å bli behandlet, og bruke den som en guide for å handle mot andre.
  • Bergprekenen i Matteus 5-7 gir praktisk veiledning for kristne i hvordan de skal leve. Jesus taler til sine disipler, de som allerede er salige gjennom troen på ham. De salige kan finne glede og trygghet i troen, selv i vanskelige tider.
  • Jesus oppfordrer sine etterfølgere til å være jordens salt og verdens lys, og gir konkrete råd om hvordan man skal leve i verden. Dette inkluderer å håndtere sinne, forsoning, kjærlighet, og hvordan man skal gi, be og faste.
  • Bergprekenen avsluttes med en oppfordring om å høre og gjøre etter Jesu ord, og å la ønskelisten vise hvordan vi kan være til stede for andre. Dette er en måte å følge Kristus og la Guds vilje skje på jorden som i himmelen.

Denne oppsummeringen er generert av KI og godkjent av redaksjonen.

«Alt dere vil at menneskene skal gjøre mot dere, gjør det også mot dem!»

Matt 7,12

Hva du selv ønsker

Pleier du å skrive handleliste før du skal i butikken? Det gjør vi hjemme hos oss. Da ser vi etter hva som mangler i kjøleskap og fryseboks før vi setter oss ved kjøkkenbordet for å skrive listen.

Men se for deg en annen liste, der du skriver hva du trenger akkurat nå. Hvordan kan dine behov i hverdagen bli møtt av andre? Hvordan ønsker du at andre skal tale og handle mot deg? Hva ville stått på din ønskeliste?

  • At dine foreldre ville tilby seg å være barnevakt?
  • At noen ville invitere dere på middag i en travel hverdag?
  • At noen ville støtte deg da du ble urettferdig anklaget?
  • At noen ville besøke deg på sykehuset?
  • At noen ville komme og være sammen med deg da ekteskapet gikk i oppløsning?

Tenk om menneskene rundt deg kunne skjønne dine behov – og stille opp for deg når du trengte det aller mest. Ville ikke det være fantastisk?

Studiepermisjon

I desember 2024 til og med februar 2025 fikk jeg muligheten til å ha permisjon fra tjenesten som tilsynsmann for å studere. I tillegg til å friske opp nytestamentlig gresk, brukte jeg mye tid i Bergprekenen (Matt 5-7). Studiene ga meg bedre oversikt over teksten, men også dypere innsikt i Herrens budskap til sine etterfølgere. Bibelverset som er sitert i starten, oppfatter jeg som én mulig hovedkonklusjon for Bergprekenens budskap: Det handler om svært praktisk veiledning i hvordan vi skal leve det kristne livet.

Til hvem?

Iblant har Bergprekenens lære – kanskje noe ureflektert – blitt forstått som gode leveregler for alle mennesker. Eller kanskje har vi tenkt at vi må oppfylle disse påbudene for å kunne få del i Guds rike her i verden?

Da mener jeg vi har misforstått Jesu undervisning. I Bergprekenen taler Jesus først og fremst til sine disipler, de som samlet seg om ham (5,1). Han taler til de som allerede nå er salige. De er salige på grunnlag av Jesu død og oppstandelse. Ved tro på ham har de fått del i løftene nå, de er blitt himmelrike allerede her på jorden. I saligprisningene gratulerer Jesus sine disipler fordi det venter dem en vidunderlig arv. Derfor kan de kjenne glede og trygghet midt i fattigdom, sorg og forfølgelse. De salige vet at de en gang skal trøstes, og derfor er de som sørger salige allerede nå (5,4).

Programtale

Så taler Jesus om hvordan en salig disippel skal forholde seg til Guds Ord (5,19). Og deretter følger Jesu programtale - til deg og meg! For gjennom troen på Kristus er vi skapt til gode gjerninger (Ef 2,10). Ja, «han (Kristus) som ga seg selv for oss for å løse oss ut fra all lovløshet, og rense for seg selv et eiendomsfolk, som med iver gjør gode gjerninger.» (Tit 2,14).

Med ordene Dere er jordens salt og verdens lys, peker Jesus derfor på hvordan vi som er hans etterfølgere skal leve i verden. I Bergprekenen får vi en praktisk veiledning i en rekke ulike emner: Hvordan regulere vårt sinne og styre våre ord, hvordan forsone oss med våre medvandrere, leve sammen i handling og gjennom tankeliv, hvordan vi skal gjengjelde hat med kjærlighet og omtanke, hvordan vi skal gi, be og faste, forvalte vår rikdom og menneskelig makt, og forholde oss til bekymringer og usikkerhet (5,21-6,34).

Her gis det virkelig konkret veiledning som dekker store områder av livet!

Slik du måler opp

Vår ønskeliste viser oss at vi har forventninger til andre. Men hva slags forventninger har vi til oss selv? «... med det målet dere måler, skal dere selv bli tilmålt.», sier Jesus (7,2). Hvor mye tilgivelse måler vi opp til våre medmennesker? Gir jeg andre omtrent like mye tilgivelse som jeg selv ønsker fra Herren? Vil jeg da få alt mitt tilgitt? (6,12).

Den som hører hans ord

Jesus avslutter Bergprekenen med å si at den som hører Hans ord og gjør etter dem, han er en klok mann som bygger på fjell. Det å oppfylle Guds påbud er ikke en betingelse for å motta Guds nåde. Du er salig på grunn av det du har fått gjennom Jesus. Men en himmelrik troende følger etter Kristus ved å la Bergprekenen være konkret veiledning for livet. Slik kan våre medmennesker som ikke leser Bibelen, likevel få et glimt av hvem Herren er.

Hvordan skal vi lære dette? Svaret er i grunnen enkelt. Min ønskeliste kan snus – og vise meg hvordan jeg kan være til stede for mine medmennesker i hverdagen. Slik kan jeg ta fatt på Bergprekenens kall til etterfølgelse: «Alt dere vil ..., det skal også dere gjøre mot dem». Da kan Guds vilje begynne å skje på jorden som i himmelen (6,10).

Denne artikkelen ble først publisert i Underveis nummer 2-2025.

Etterfølgelse

Del artikkelen

Relaterte innlegg

Støtt oss

Vil du støtte arbeidet med foross.no?

Foross.no drives ved hjelp av frivillige gaver. Vi ønsker å nå ut bredere, grave dypere, løfte blikket høyere og hjelpe våre lesere lengre. Vi har mange idéer som vi ønsker å iverksette, men som vi mangler økonomi til. Kan du tenke deg å være med på å støtte arbeidet, enten med en enkeltgave eller et fast månedlig bidrag? Betal enkelt med Vipps eller bankkort.

Kom i gang

Annonse