Utforsk
    foross.no logo
    foross.no logo
    • Kirkeåret
    • Kontakt oss
    • Gi
logo

Han som ikke visste av synd, har han gjort til synd for oss, for at vi i ham skulle få Guds rettferdighet. (2 Kor 5,21)

Vipps: 70979

Kontonummer: 1503 82 08168

Organisasjonsnummer: 917 742 065

Epost: post@foross.no

Foross på Facebook Foross på Instagram

Nettstedet er utviklet av Marius Sørenes. Logo og grafisk profil er utformet av Creo-x AS.

Det er fullbrakt (2)

Johannes 19
avatar
Hans Erik Nissen

2m lesetid

•

29.03.2020

Det er fullbrakt (2)
@ Bilde av Roy Fragapane på Unsplash

Fra Jesu sjette ord på korset:

Da Jesus hadde fått vinedikken, sa han: “Det er fullbrakt!” Og han bøyde sitt hode og oppga sin ånd. Johannes 19:30

Det er innlysende at for å oppnå noe må vi gjøre noe selv. Det er en holdning som ligger i blodet på oss, selv etter mange år som kristne. Når alle kravene og budene banker på, lukker vi dem gjerne inn slik at de får gjennomsyre vår forståelse av evangeliet. Da blir anger, bekjennelse, omvendelse, tro og helliggjørelse en ny lov.

Hvis det skjer, hviler det en mørk sky over vårt liv med Gud. Da opplever du din egen kristendom som en anklage. Du ser den ikke i nådens lys fra Golgata, men i lovens lys fra Sinai. Barnesinnet er erstattet av trellesinnet.

Men hør her, du som er trett og motløs: Du og din kristendom kan aldri møte noen krav som din Frelser og Forsoner ikke allerede har oppfylt i ditt sted. I ditt forhold til Gud er loven avskaffet. Der hvor den var, er det kommet noe annet. Det er nåden. Det er det fullbrakte.

Lovens anklager mot deg eksisterer ikke lenger. Jesus har tatt bort lovens anklage ved å oppfylle loven i ditt sted. Derfor kan du møte alle krav, alle bud, alle forpliktelser til deg og din kristendom med denne forunderlige sannheten: Din Herre og Frelser, Jesus Kristus, har oppfylt alt sammen. Kravene er borte. Bare det fullbrakte er tilbake, og det fyller alt.

Fastetiden 2020 markeres på foross.no med daglige andakter fra boken “Det er fullbrakt” av Hans Erik Nissen. Gjennom 40 andakter tar den utgangspunkt i de sju sitatene vi har fra Jesus mens han hang på korset. Boken er utsolgt for forlaget. Se andre utgivelser på lundeforlag.no.

Likte du artikkelen?

Denne artikkelen er en del av serien

Faste: Det er fullbrakt, Hans Erik Nissen

I 2020 publiserte foross.no boken "Det er fullbrakt" av Hans Erik Nissen i forbindelse med fastetiden. Gjennom førti andakter blir du tatt med inn i Jesu syv ord på korset

    Bakgrunnsbilde for serie

    Se alle artikler

Relaterte innlegg

annonse