Gullet blinker, verden vinker.
Sangen er skrevet av Hans Utbø og ble første gang publisert i Storm og Stille (SoS) fra 1880 med tre strofer. Vi finner også denne lille åndelige visen i Sangboken fra 1939 som nummer 424. Storm og Stille oppgir melodien Norges bedste som tone for sangen.
Vi siterer strofe en (SoS):
Gullet blinker.
Verden vinker.
Følg ei, kjære sjel!
Når du død skal segne,
støvets guld vil blegne!
Når det kvelder,
o, da gjelder
kun den gode del!
Hans Utbø er kjent både som lærer, kirkesanger og dikter. Han var lærer i Seljord i Telemark fra 1870 til 1875 og kirkesanger ved hovedkirken i Seljord fra 1869 til sin død 1875. Hans Utbø ble født i Seljord i 1849 og ble således ikke mer enn 26 år gammel.
Vi siterer strofe to (SoS):
Mere vindes,
når gjenfindes
Himlens paradis!
Vi for guldet røde
vil vi fra oss støde
livets krone
ved Guds trone,-
det blev livs forlis!
Læreren H. G. Heggtveit har skrevet et omriss av Hans Utbøs liv og virke som innledning til diktsamlingen Storm og Stille: ”Utbø utvikledes hurtig og modnedes tidlig for evighedens høst. Stadig trengsel, kors og anfektelse bidrog visstnok meget hertil”, forteller han. Men sterkt fremtreende i hans siste år var den barnlige enfoldighet, dype ydmykhet og klippefaste tro og tillit til Gud og hans forjettelser (løfter), skriver Heggtveit videre. Noe stort vakrere kristent ettermæle går det neppe an å få.
Vi siterer strofe tre (SoS):
Kronen blinker.
Jesus vinker.
Følg ham, kjære sjel!
Når du død skal segne
vil ei kronen blegne.
Når det kvelder,
o da gjelder
kun den gode del!
Kilder:
Sangboken (1939)
Storm og Stille (1880)
Salmeteksten er hentet fra artikkelen og kan inneholde feil eller mangler. Kontakt oss hvis du oppdager feil.
Det er så underlig her i verden
Hans Utbø
Det er så underlig her i verden. Sangen er skrevet av læreren og salmedikteren Hans Utbø og vi finner den i Storm og Sti..
28.10.2013·Leif Haugen
Kom brødre og søstre
Hans Utbø
Kom brødre og søstre. Sangen er skrevet av læreren og salmedikteren Hans Utbø og ble første gang publisert i diktsamling..
01.12.2018·Leif Haugen
Deilig det er å tjene Gud
Hans Utbø
Deilig det er å tjene Gud. Sangen er skrevet av Hans Utbø i 1870. Melodien er ved Ludvig M. Lindeman fra 1840. Vi finner..
28.10.2013·Leif Haugen
Akk nu er mitt arme hjerte
Hans Utbø
Akk nu er mitt arme hjerte. Sangen er skrevet av Hans Utbø og vi finner den i Storm og Stille fra 1880 med fem strofer. ..
17.11.2016·Leif Haugen